چگونگی تبدیل rgb به cmyk در فتوشاپ

چگونگی تبدیل rgb به cmyk در فتوشاپ

چهارشنبه، 18 مرداد 1402

1232

یکی از سوالاتی که در زمان طراحی تصاویر وقتی که قرار است طرح نهایی شما به چاپ برسد برای شما پیش می اید این است که آیا تصویر من RGB  است یا CMYK در بخش پایین به طور کامل به نحوه متوجه شدن اینکه تصویر شما RGB است با CMYK  پرداخته ایم همچنین نحوه تبدیل تصاویر rgb به cmyk  و بلعکس را به صورت تصویری توضیح داده ایم.

RGB چیست؟

RGB مخفف Red-Green-Blue است و نوعی مدل رنگی است که در بیشتر دستگاه‌ها و نرم‌ افزارها استفاده می‌شود. در این مدل، هر رنگ از ترکیب سه رنگ اصلی قرمز (Red)، سبز (Green) و آبی (Blue) تشکیل می‌شود. با ترکیب این سه رنگ با مقادیر مختلف، می‌توان تعداد بی‌نهایتی رنگ مختلف ایجاد کرد. در روش RGB، رنگها به صورت اعداد اعشاری یا بایت‌ها (0 تا 255) نشان داده می‌شوند. برای مثال، رنگ سفید به صورت (255، 255، 255) نمایش داده می‌شود و رنگ سیاه به صورت (0، 0، 0) نشان داده می‌شود. این مدل رنگی در اکثر دیجیتال فوتوگرافی، وب‌ سایت‌ ها، نرم‌ افزارهای گرافیکی و نرم‌ افزارهای ویرایش عکس استفاده می‌شود. توسعه‌ دهندگان و طراحان همواره با این مدل رنگی سر و کار دارند و با استفاده از آن می‌توانند رنگ‌ های دلخواه خود را به صورت دقیق تعریف و ارائه دهند.

CMYK چیست؟

CMYK یک مدل رنگ است که برای محاسبه و نمایش رنگ در چاپ استفاده می‌شود. حروف CMYK از ابتدای نام هر رنگ در این مدل ساخته شده است:

  • C: سیان (Cyan)
  • M: مجورنت (Magenta)
  • Y: زرد (Yellow)
  • K: قرمز تاریک (Key)، که نشان دهنده قرار دادن رنگ سیاه است

این مدل از رنگ برای تولید صفحات چند رنگ استفاده می‌شود، به خصوص در عملیات چاپ و چاپ رنگی. با استفاده از سه رنگ سیان، مجورنت و زرد، اکثر رنگ‌ها قابل تولید هستند. اضافه کردن رنگ قرمز تاریک به این سه رنگ، کمک می‌کند تا رنگ‌های تیره‌تر و شدیدتر به دست آید. CMYK بسیار استفاده می شود  زیرا بسیاری از پرینترها و چاپگرها از این مدل برای تولید رنگ استفاده می‌کنند. به ویژه در چاپ رنگی، مدل CMYK برای تولید رنگ‌های زنده و دقیق بسیار مورد استفاده است.

چطور متوجه بشم فایلم rgb هست یا cmyk؟

برای اینکه متوجه شوید که فایل لایه باز شما RGB است یا CMYK  تنها کافی است از منوی بالای فتوشاپ روی image کلیک نموده و روی mode  بزنید اگر تصویر شما با هر مدل رنگی باشد کنار مد رنگی یک تیک خورده است برای مثال در تصویر زیر فایل ما rgb است.

 

فایل rgb  است یا cmyk

چگونگی تبدیل rgb به cmyk در فتوشاپ

برای اینکه فایل rgb را به cmyk  تبدیل کنیم طبق تصویر زیر از بخش image وارد mode می شویم و mode رنگی را از rgb به cmyk تغییر میدهیم همانند تصویر زیر و برای اینکه فایل cmyk را نیز به rgb تبدیل کنید دقیقا طبق همین روش عمل کرده و به جای گزینه cmyk باید rgb را انتخاب کنید.

چگونگی تبدیل rgb به cmyk در فتوشاپ

امیدواریم از این مقاله از وب سایت چگونگی استفاده کرده باشید.

همچنین بخوانید: نحوه ایجاد عکس 4*3 در فتوشاپ

نظرات

نظر خود را بنویسید

مطالب مشابه:
چگونه در فتوشاپ دور متن کادر بکشیم؟

چگونه در فتوشاپ دور متن کادر بکشیم؟

چگونه در فتوشاپ دور متن کادر بکشیم؟ در این مقاله از وب سایت چگونگی قصد داریم به این سوال شما پاسخ دهیم که چطور میتوانیم دور متنمان کادر بکشیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید

4 روز پیش

21

بهترین راه یادگیری فتوشاپ چیست؟

بهترین راه یادگیری فتوشاپ چیست؟

در این مقاله از وب سایت چگونگی قصد داریم بهترین راه یادگیری فتوشاپ را به شما معرفی نماییم. اگر به دنبال یادگیری کامل فتوشاپ هستید تا انتهای این مقاله از وب سایت چگونگی با ما همراه باشید.

۳ هفته پیش

43

چگونه در فتوشاپ زیر متن خط بکشیم؟

چگونه در فتوشاپ زیر متن خط بکشیم؟

خط کشیدن زیر متن در فتوشاپ راهی ساده برای افزودن تأکید، تمایز یا صرفاً زیبایی به نوشته شماست. در این آموزش گام به گام، به شما نشان خواهیم داد که چگونه به آسانی زیر متن خود در فتوشاپ خط بکشید.

1 ماه پیش

71

چطور در فتوشاپ پست اسلایدی درست کنیم؟

چطور در فتوشاپ پست اسلایدی درست کنیم؟

چطور در فتوشاپ پست اسلایدی درست کنیم؟ در این مقاله قرار است به صورت تصویری به شما توضیح دهیم که چطور می توانید در فتوشاپ پست اسلایدی درست کنید تا انتهای این مقاله از وب سایت چگونگی با ما همراه باشید

1 ماه پیش

69

رزولوشن در فتوشاپ کجاست؟

رزولوشن در فتوشاپ کجاست؟

در این مقاله، به طور کامل نحوه تنظیم رزولوشن در فتوشاپ را به شما آموزش می‌دهیم. شما یاد خواهید گرفت که رزولوشن چیست، کجا می‌ توانید آن را پیدا کنید و چگونه آن را برای تصاویر خود تنظیم کنید.

1 ماه پیش

68

سایز a5 در فتوشاپ

سایز a5 در فتوشاپ

سایز a5 در فتوشاپ چقدر است، در این مقاله از وب سایت چگونگی قرار است به ابعاد و نحوه ایجاد یک سند جدید در ابعاد a5 بپردازیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

2 ماه پیش

254

8 سایت برتر دانلود پترن برای فتوشاپ رایگان

8 سایت برتر دانلود پترن برای فتوشاپ رایگان

با استفاده از پترن‌ ها می‌ توانید به سادگی طرح‌ های خود را از ساده به چشمگیر تبدیل کنید. در این مقاله،  8 سایت برتر  را به شما معرفی می ‌کنیم که می ‌توانید از آنها پترن‌ های فتوشاپ را به صورت رایگان  دانلود کنید.

2 ماه پیش

148

چگونه با فتوشاپ فاصله حروف را کم کنیم؟

چگونه با فتوشاپ فاصله حروف را کم کنیم؟

در این مقاله از وب سایت چگونگی قرار است به مشکل کم کردن فاصله حروف در فتوشاپ بپردازیم، تا انتهای این مقاله از وب سایت چگونگی با ما همراه باشید

2 ماه پیش

211

چگونه در فتوشاپ حروف را بکشیم؟

چگونه در فتوشاپ حروف را بکشیم؟

چگونه در فتوشاپ حروف را بکشیم؟ در این مقاله از وب سایت چگونگی قصد داریم به شما نحوه کشیدن حروف در فتوشاپ را به صورت تصویری اموزش دهیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

2 ماه پیش

252

 بهترین سایت آموزش رایگان فتوشاپ به زبان فارسی

بهترین سایت آموزش رایگان فتوشاپ به زبان فارسی

ما در این مقاله، با معرفی بهترین سایت آموزش رایگان فتوشاپ به زبان فارسی، مسیر یادگیری این نرم‌ افزار را برای شما هموار خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا با ویژگی ‌های منحصر به فرد این دوره آموزشی آشنا شوید

2 ماه پیش

97