چگونگی تبدیل rgb به cmyk در فتوشاپ

یکی از سوالاتی که در زمان طراحی تصاویر وقتی که قرار است طرح نهایی شما به چاپ برسد برای شما پیش می اید این است که آیا تصویر من RGB  است یا CMYK در بخش پایین به طور کامل به نحوه متوجه شدن اینکه تصویر شما RGB است با CMYK  پرداخته ایم همچنین نحوه تبدیل تصاویر rgb به cmyk  و بلعکس را به صورت تصویری توضیح داده ایم.

RGB چیست؟

RGB مخفف Red-Green-Blue است و نوعی مدل رنگی است که در بیشتر دستگاه‌ها و نرم‌ افزارها استفاده می‌شود. در این مدل، هر رنگ از ترکیب سه رنگ اصلی قرمز (Red)، سبز (Green) و آبی (Blue) تشکیل می‌شود. با ترکیب این سه رنگ با مقادیر مختلف، می‌توان تعداد بی‌نهایتی رنگ مختلف ایجاد کرد. در روش RGB، رنگها به صورت اعداد اعشاری یا بایت‌ها (0 تا 255) نشان داده می‌شوند. برای مثال، رنگ سفید به صورت (255، 255، 255) نمایش داده می‌شود و رنگ سیاه به صورت (0، 0، 0) نشان داده می‌شود. این مدل رنگی در اکثر دیجیتال فوتوگرافی، وب‌ سایت‌ ها، نرم‌ افزارهای گرافیکی و نرم‌ افزارهای ویرایش عکس استفاده می‌شود. توسعه‌ دهندگان و طراحان همواره با این مدل رنگی سر و کار دارند و با استفاده از آن می‌توانند رنگ‌ های دلخواه خود را به صورت دقیق تعریف و ارائه دهند.

CMYK چیست؟

CMYK یک مدل رنگ است که برای محاسبه و نمایش رنگ در چاپ استفاده می‌شود. حروف CMYK از ابتدای نام هر رنگ در این مدل ساخته شده است:

  • C: سیان (Cyan)
  • M: مجورنت (Magenta)
  • Y: زرد (Yellow)
  • K: قرمز تاریک (Key)، که نشان دهنده قرار دادن رنگ سیاه است

این مدل از رنگ برای تولید صفحات چند رنگ استفاده می‌شود، به خصوص در عملیات چاپ و چاپ رنگی. با استفاده از سه رنگ سیان، مجورنت و زرد، اکثر رنگ‌ها قابل تولید هستند. اضافه کردن رنگ قرمز تاریک به این سه رنگ، کمک می‌کند تا رنگ‌های تیره‌تر و شدیدتر به دست آید. CMYK بسیار استفاده می شود  زیرا بسیاری از پرینترها و چاپگرها از این مدل برای تولید رنگ استفاده می‌کنند. به ویژه در چاپ رنگی، مدل CMYK برای تولید رنگ‌های زنده و دقیق بسیار مورد استفاده است.

چطور متوجه بشم فایلم rgb هست یا cmyk؟

برای اینکه متوجه شوید که فایل لایه باز شما RGB است یا CMYK  تنها کافی است از منوی بالای فتوشاپ روی image کلیک نموده و روی mode  بزنید اگر تصویر شما با هر مدل رنگی باشد کنار مد رنگی یک تیک خورده است برای مثال در تصویر زیر فایل ما rgb است.

 

فایل rgb  است یا cmyk

چگونگی تبدیل rgb به cmyk در فتوشاپ

برای اینکه فایل rgb را به cmyk  تبدیل کنیم طبق تصویر زیر از بخش image وارد mode می شویم و mode رنگی را از rgb به cmyk تغییر میدهیم همانند تصویر زیر و برای اینکه فایل cmyk را نیز به rgb تبدیل کنید دقیقا طبق همین روش عمل کرده و به جای گزینه cmyk باید rgb را انتخاب کنید.

چگونگی تبدیل rgb به cmyk در فتوشاپ

امیدواریم از این مقاله از وب سایت چگونگی استفاده کرده باشید.

همچنین بخوانید: نحوه ایجاد عکس 4*3 در فتوشاپ

نظرات

نظر خود را بنویسید

مطالب مشابه:
چرا در فتوشاپ صفحه جدید باز نمی شود

چرا در فتوشاپ صفحه جدید باز نمی شود

اگر با مشکل باز نشدن صفحه جدید در فتوشاپ مواجه هستید، مراحل ذکر شده در این مقاله را دنبال کنید تا مشکل را برطرف کنید. ما در این مقاله از وب سایت چگونگی به رفع مشکل باز نشدن سند جدید در فتوشاپ پرداخته ایم

1 روز پیش

8

چگونگی قفل کردن لایه ها در فتوشاپ

چگونگی قفل کردن لایه ها در فتوشاپ

ما در این مقاله از وب سایت چگونگی قصد داریم چگونگی قفل کردن لایه ها در فتوشاپ و همچنین در کنار آن چگونگی باز کردن قفل لایه ها در فتوشاپ را به شما آموزش دهیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

6 روز پیش

26

رزولوشن مناسب برای چاپ بنر در فتوشاپ

رزولوشن مناسب برای چاپ بنر در فتوشاپ

در این مقاله، به بررسی عوامل موثر در انتخاب رزولوشن مناسب برای چاپ بنر در فتوشاپ پرداخته شده است. همچنین، نکاتی برای تنظیم رزولوشن در فتوشاپ ارائه شده است.

۱ هفته پیش

26

علت مربع مربع شدن فونت در فتوشاپ چیست

علت مربع مربع شدن فونت در فتوشاپ چیست

در این وبلاگ آموزشی از وب سایت چگونگی به حل مشکل مربع مربع شدن فونت در نرم افزار فتوشاپ پرداخته ایم اگر شما هم با این مشکل در فتوشاپ روبرو شده اید با ما همراه باشید.

۳ هفته پیش

69

چگونگی چرخاندن تصاویر در فتوشاپ

چگونگی چرخاندن تصاویر در فتوشاپ

در این مقاله از وب سایت چگونگی به نحوه چرخش تصاویر در فتوشاپ پرداخته ایم برای اینکه بتوانید تصاویر مورد نظرتان را با زاویه دلخواه در فتوشاپ بچرخانید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید

1 ماه پیش

55

چگونگی کشیدن فلش در فتوشاپ

چگونگی کشیدن فلش در فتوشاپ

برای کشیدن فلش و یا استفاده از فلش آماده در فتوشاپ می توانید از ابزار های مختلفی استفاده کنید، در این مقاله از وب سایت چگونگی، به شما نحوه کشیدن فلش در فتوشاپ را آموزش خواهیم داد تا انتهای بلاگ با ما همراه باشید.

1 ماه پیش

485

چگونگی نصب و کرک فتوشاپ 2022

چگونگی نصب و کرک فتوشاپ 2022

در این مقاله از وب سایت چگونگی، قصد داریم به آموزش نصب و فعال ‌سازی فتوشاپ 2022 و نحوه کرک فتوشاپ بپردازیم.اگر شما هم قصد دارید یک ابزار حرفه‌ ای ویرایش تصویر را روی کامپیوتر خود داشته باشید، با ما همراه باشید و نحوه نصب و فعال‌ سازی فتوشاپ را بیاموزید.

2 ماه پیش

454

چگونگی حذف فتوشاپ در ویندوز 7، 8 و 10

چگونگی حذف فتوشاپ در ویندوز 7، 8 و 10

در این موزش از وب سایت چگونگی قصد داریم نحوه حذف فتوشاپ در ویندوزهای 7، 8 و 10 را به صورت کامل به همراه ویدیو به شما آموزش دهیم برای حذف فتوشاپ از کامپیوتر حتما تا انتهای مقاله با ما همراه باشید

2 ماه پیش

384

چگونگی نمایش خطوط راهنما در فتوشاپ

چگونگی نمایش خطوط راهنما در فتوشاپ

خطوط راهنما (Guides) در فتوشاپ ابزاری است که به شما کمک می‌کند تا به راحتی و با دقت بیشتری تصاویر خود را ویرایش کنید. در این مقاله، به بررسی کاربرد خطوط راهنما در فتوشاپ می‌پردازیم.

2 ماه پیش

118

چگونگی رفع مشکل نقطه در فتوشاپ

چگونگی رفع مشکل نقطه در فتوشاپ

یکی از سوالاتی که در هنگام کار با فتوشاپ ممکن است برای شما پیش بیاید این است که چرا نقطه در فتوشاپ برعکس تایپ می شود برای جواب به این سوال تا انتهای بلاگ با ما همراه باشید.

2 ماه پیش

436